Telesna dejavnost pri ljudeh s sladkorno boleznijo je pomemben zaščitni dejavnik za normalno delovanje hormona insulina in ohranjanje normalne vrednosti sladkorja v krvi. S telesno vadbo lahko tudi pozitivno vplivamo na visok arterijski krvni tlak, na nivo maščob v krvi, odpornost telesa na inzulin in spremembo telesne zgradbe, kar preprečujejo razvoj kroničnih nenalezljivih bolezni.
Vadba je prilagojena z upoštevanjem specifik za sladkorno bolezen, za katero je značilna zmerno intenzivna aerobna aktivnost v kombinaciji gibov, ki zahtevajo koordinacijo in vzdrževanje ravnotežja. V vadbo so vključene vaje za razvoj mišične mase, stabilizacijske vaje in vaje za povečanje gibljivosti sklepov z določenimi položaji, ki so namenjeni specifičnim učinkom na trebušno slinavko, ki spodbuja delovanje inzulina. Na koncu bomo poskrbeli za posebne sprostitvene tehnike, ki sproščajo napetosti in umirjajo.
Priporočena obutev: obutev z dodatnimi blažilnimi geli, ki preprečujejo nastanek žuljev in uspešno odvajajo vlago.
Ob varni vadbi je za sladkorne bolnike priporočljiva tudi nordijska hoja, hitra hoja, kolesarjenje, plavanje.
PRED OBISKOM PRIPOROČAMO POSVET Z DIABETOLOGOM:
Pred začetkom vadbe se obvezno posvetujte z diabetologom, zaradi specifičnih stanj (pregled srca, ledvic, očesno ozadje, nevrološki pregled, pregled stopal), ki bi jih vadba lahko poslabšala.
Pri zdravniku diabetologu se posvetujte o znižanju odmerkov inzulina pred vadbo, da prilagodita odmerjenje inzulina. Pred vadbo mora biti inzulin injiciran po zdravniških predpisih. Priporočamo, da redni obrok zaužijete 1-2 h pred telesno aktivnostjo, s tem se izognemo, da bi sladkor padel sredi vadbe. Varna raven krvnega sladkorja pred vadbo je 6 in 12 mmol/l.