Na zdrav potek nosečnosti in izid poroda pa zelo vpliva tudi duševno zdravje, torej psihično stanje nosečnice. Vse, kar čuti nosečnica, čuti tudi dojenček v njej. Stres mame – ki se povečuje s strahom in zaskrbljenostjo, kako bo z nego dojenčka, pa s strahom pred porodom, duševne in socialne stiske, spremenjena samopodoba, stres na delovnem in v zasebnem življenju ter v odnosih s partnerjem (čustvena napetost) – vpliva na razvoj dojenčka.
Mame v dobrem psihičnem stanju, ki so čustveno stabilne, že med nosečnostjo navežejo dober stik z otrokom in ustvarijo posebno vez, tisto neopisljivo energijo, ki mamo in otroka za vedno poveže. Če je mama v sebi pomirjena, sproščena, samozavestna in sama sebi zaupa, to dojenček začuti in se tudi on bolje razvija.
Z osredotočenostjo ter poglabljanjem vase, z zaznavanjem in sprejemanjem svojih občutkov razvijamo zavedanje telesa, ki rojeva pozitiven odnos do sebe in prebuja našo notranjo moč ter samozaupanje. S tem prispevamo k boljšemu nadzoru nad svojim telesom in umom, preko tega pa k večjemu nadzoru nad potekom poroda. Odpravljamo tudi strah pred porodom, porodno bolečino in povečamo zaupanje ter se prepuščamo toku sile rojevanja oziroma instinktu, da ta sledi dražljajem telesa med porodom.
Tako se lahko zgodi čudovita porodna izkušnja, kar ni nepomembno, saj se med rojstvom v otroku ustvarjajo najbolj intenzivni občutki in najgloblji vzorci, ki se vtisnejo v njegov telesni in duševni spomin. Ti vzorci se sicer oblikujejo že ves čas nosečnosti, toda rojstvo je tisti prvi vtis, ki otroka zaznamuje za vse življenje in dejansko drži, da način poroda vpliva na njegovo dozorevanje živčnega sistema in na njegov razvoj.
Zato so dobri občutki, samozaupanje, »odprtost« znotraj sebe v času nosečnosti in med porodom najboljša možna popotnica za otroka. Zato sem v centru omogočila »relaksacijske vadbe za nosečnice«, »masažo nosečnic« in številne delavnice v sodelovanju tudi z drugimi strokovnjaki na temo duševnega zdravja in relaksacij v obdobju nosečnosti in vpliva tega na porod, ter tudi o učinkovitih pripravah na čudovit porod.
Po porodu kar občuti in kakor se počuti mama, tako se počuti in to občuti tudi otrok. Z dotiki, ki so najbolj neposreden način komunikacije in primarna oblika povezovanja, mama otroku pošilja sporočila, preko katerih zaznava sebe in spoznava svet. Neverbalna komunikacija z dojenčkom je najbolj naravna in pomembno pogojuje njegov gibalni, čustveni, zaznavni in miselni razvoj. Razvojni koncept pedokinetike® ponuja optimalne razvojne funkcionalne prijeme, poimenovane RFP. Z njimi z dojenčkom navežemo kakovosten stik skozi vsakdanje udejanjanje, njihov namen pa je omogočiti učinkovito rast in ravoj nevro-mišičnih povezav oziroma aktiviranje njegovega izvornega gibanja. RFP so pomembni, ker nudijo razviti dane razvojne kapacitete v polni meri, te pa se kasneje, v odrasli dobi izražajo kot celostno dojemanje sebe, funkcionalno izražanje in interakcija z okoljem. Z RFP vplivamo na optimalno zorenje živčno-mišičnega sistema in s tem na kakovosten gibalni, zaznavni, psihosomatski in socialni razvoj. To je osnova, iz katere dojenček gradi in integrira zaznave v lastnem življenju, s tem pa razvija občutek notranje varnosti in avtentičnosti.
Z neverbalno komunikacijo in medosebnimi odnosi, ki jih otrok doživlja v najzgodnejšem obdobju prvih dveh let svojega življenja, se začnejo graditi osnovne matrice, ki se vtisnejo v mrežo senzornih, motornih in čustvenih zaznav in se shranijo v telesnem spominu. Gre za nezavedni del, ki oblikuje notranji jaz, ta pa se izraža v odnosih vse življenje.